Юліан Гірняк (1881-1970)

Юліан Гірняк - теоретик хімії та фізики, громадський діяч в Україні й США.

Народився 8 жовтня 1881 р. в с. Струсів, нині - Теребовлянського району. У 1893 - 1900 рр. закінчив чотири класи гімназії і 5-й клас у реальній школі в Станиславові (нині - Івано-Франківськ). Чотири роки вивчав у Львові в політехнічному інституті й університеті хімію і фізику. В зимовому семестрі 1904/1905 рр. працював у Празі, в лабораторії професора І. Пулюя, до­сліджуючи теплопровідність цукру у водному розчині. На основі цієї роботи отримав 1905 р. у Львові диплом доктора технічних наук. Потім викладав в українській і польській гімназіях в Станиславові. Згодом, отримавши від міністерства стипендію, поїхав на навчання до Лейпціга у фізико-хімічний інститут. 1908 р. обраний дійсним членом НТШ. З 1912 р. працював учителем української гімназії у Львові. Коли у 1918 р. у Кам'янці-Подільському утворився Український державний університет, його професором затвердили Юліана Гірняка. Після припинення роботи університету наш земляк повернувся до Львова.

Треба відзначити і наукову діяльність Ю. Гірняка. Працюючи до 1939 р. в гімназіях, він водночас був доцентом Львівського політехнічного інституту, присвятив свою наукову діяльність питанням хімічної кінетики - ділянці науки, яка тільки починала розвиватися. Чудово володіючи вищою математикою, вчений на її основі проаналізував перебіг досить складних хімічних процесів і довів, що за певних умов можлива їх періодичність. Ця ідея хоч тоді (1908 р.) й не набула дальшого розвитку, була підтверджена й уточнена аж через 65 років.

Юліан Гірняк відомий своїми роботами у галузі фізичної і хімічної кібернетики, дослідженнями впливу синхронної зміни концентрації на хід хімічних реакцій, залежності швидкості хімічних реакцій від зміни температури. Свого часу вчений чітко поставив питання про зв'язок швидкостей хімічних реакцій з будовою молекул, які беруть участь у перетворенні. При цьому висловив здогад, що в хімічній кінетиці не слід надто захоплюватися математикою, бо провідна роль у хімії належить лабораторному експериментові.

Член НТШ, регулярно друкував результати своїх досліджень у «Збірнику математично – природописно - лікарської секції НТШ». Автор численних наукових праць: «Роль сталої плинної і газової фази в хімічній рівновазі» (1903), «Про вплив синхронічної зміни концентрації на хід мономолекулярної реакції», «Про періодичні хімічні реакції» (обидві - 1908), «Мінералогія і хімія» (1912) та ін.

Як і більшість науковців того часу, Ю. Гірняк написав підручник для гімназій - з хімії, виданий ще 1914 р. українською мовою.

1944 р. Ю. Гірняк емігрував на захід, згодом - до США. Там і помер 5 червня 1970 р.

Ідеї вченого з успіхом розвиваються в наш час, і можна лише дивуватися його мудрим науковим передбаченням.

Кiлькiсть переглядiв: 706

Коментарi